Od dubna tohoto roku je počet čerpaných hypoték nižší než v loňském roce. Od června začal v meziročním srovnání klesat i měsíční objem sjednaných hypoték. Co je důvodem tohoto ochlazení?
V září letošního roku schválily hypoteční banky v České republice jen 8235 hypotečních úvěrů což je 16% pokles oproti 9825 hypotékám schváleným v září 2016. Počet schválených hypoték klesá v meziročním srovnání již od dubna tohoto roku, od června klesá oproti roku 2016 i objem schválených hypoték. Co je příčinou tohoto ochlazení?
Patrně ne. Mezi důvody, které vedly k nižšímu počtu schválených hypotečních úvěrů je i nedostatečná nabídka bytů k prodeji, zejména v Praze a Brně. Přestože se letos na trhu objevilo o něco více nových bytů než za první tři čtvrtletí loňského roku, neznamená to reálné rozšíření nabídky, Počet vydaných stavebních povolení na nové byty byl v roce 2016 rekordní - ale v tom negativním slova smyslu. Developeři staví málo projektů, protože se povolování staveb v Praze prodloužilo na dobu 5-10 let od zakoupení pozemku a vzniku úvodní architektonické studie. Letošní počty povolených staveb jsou tedy bohužel optimistické jen ve srovnání s loňským extrémně nízkým počtem vydaných stavebních povolení.
Druhým podstatným důvodem nižšího počtu schválených hypoték jsou zpřísněné podmínky vydávání hypoték. Na vině je nejen poměrně striktní doporučení České národní banky, které omezuje poskytování hypotečních úvěru na více než 80 % hodnoty nemovitosti, ale i zpřísněné posuzování příjmů žadatelů. U většiny bank tak prochází méně žadatelů než v loňském roce.
Poptávka na pražském rezidenčním trhu je však živena i nedostatečným zhodnocením úspor a nedůvěrou v akciové trhy. Investice do cihel je v České republice považována obecně za jednu z nejbezpečnějších. Zejména v centru města tvoří kupující používající pro koupi nemovitosti výhradně vlastní hotovost 60-70% všech kupujích. Ochlazení na hypotečním trhu tedy nemusí nutně ještě znamenat celkové ochlazení realiitního trhu v hlavním městě. Investice do cihel je stále v Česku považována za jednu z nejbezpečnějších a v dlouhodbé perspektivě i za jednu z nejvýnosnějších.
Poslední údaje však ukazují pomalejší cenové růst u větších bytů (nad 100 m2) než u zbývající části trhu. Teprve data za celý letošní rok však zčřetelněji úkážou, zda jde o zakolísání anebo rozdělení doposud dynamického realitního trhu na dva až tři segmenty, které se budou lišit tempen růstu a mírou výnosu.
Pavel Velebil, TIDE REALITY, 22.10.2017
Zapište se jako odběratel našeho newsletteru a žádná nabídka Vám už neuteče.